Будь ласка увійдіть або зареєструйтесь
щоб мати доступ до контенту та обговорень.

Запитання:

Частина п’ята статті 220 Виборчого кодексу передбачила, що кількість кандидатів у депутати, які включаються до переліку кандидатів у депутати відповідної ради щодо кожного багатомандатного виборчого округу, не повинна перевищувати кількість мандатів, які розподіляються у відповідному багатомандатному виборчому окрузі. Яку тоді мінімальну кількість кандидатів у депутати може висувати місцева організація політичної партії у відповідному багатомандатному виборчому окрузі на виборах депутатів сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч)? 

Порядок висування кандидатів у депутати сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч) визначено статтею 220 Виборчого кодексу, який передбачає висування кандидатів у депутати місцевою організацією партії у вигляді переліку кандидатів до відповідної ради (із зазначенням номера багатомандатного виборчого округу, в якому висувається кожен кандидат у депутати), який формується та затверджується на конференції, зборах організації партії.

Виборчий кодекс визначив чіткі вимоги щодо формування переліку кандидатів у депутати, недотримання яких вважається порушенням встановленого Виборчим кодексом порядку висування кандидатів та є підставою для відмови в реєстрації кандидатів (пункт 1 частини першої статті 230).

Частиною п’ятою статті 220 Виборчого кодексу передбачено, що кількість кандидатів у депутати, які включаються до переліку кандидатів у депутати відповідної ради щодо кожного багатомандатного виборчого округу, не повинна перевищувати кількість мандатів, які розподіляються у відповідному багатомандатному виборчому окрузі. Це означає, що Виборчим кодексом встановлено лише максимальну межу для формування переліку кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі. При цьому Виборчий кодекс не передбачає вимоги висувати кандидатів у всіх без винятку багатомандатних виборчих округах, а також у кількості, що відповідає кількості мандатів, які розподіляються в багатомандатному виборчому окрузі.

Зазначене положення Виборчого кодексу, а також виборча система, що застосовується на виборах депутатів сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч) – мажоритарна система відносної більшості в багатомандатних виборчих округах, на які поділяється територія відповідної територіальної громади, з визначенням кількості мандатів, що розподіляється у кожному такому окрузі, дають підстави дійти висновку про право місцевої організації політичної партії самостійно визначатися щодо мінімальної кількості кандидатів у депутати, яких вона висуватиме у відповідному багатомандатному виборчому окрузі, та кількості багатомандатних виборчих округів, у яких вона їх висуватиме.

Наприклад, якщо в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч) розподілятимуться три депутатські мандати, то місцева організація партії може включити до переліку кандидатів у депутати селищної ради у цьому багатомандатному виборчому окрузі від 1 до 3 (або висунути одного, двох чи трьох кандидатів у депутати) або взагалі не висувати в цьому окрузі кандидатів у депутати.

Поруч з цим, має бути дотримано й положення частини сьомої статті 220 Виборчого кодексу, відповідно до яких під час формування переліку кандидатів до відповідної ради місцева організація партії повинна забезпечити представництво не менше 30 відсотків осіб однієї статі у загальній кількості кандидатів до відповідної ради. 

Цитування, копіювання окремих частин тексту, републікація, передрук чи будь-яке інше поширення розміщеної тут інформації можливе тільки з письмової згоди власника веб-сайту.