Будь ласка увійдіть або зареєструйтесь
щоб мати доступ до контенту та обговорень.

Запитання:

Чи має право секретар селищної ради (селище міського типу) вчиняти нотаріальні дії згідно статті 37 ЗУ "Про нотаріат"? 

Відповідно до частини першої статті 37 Закону України "Про нотаріат" у сільських населених пунктах уповноважені на це посадові особи органу місцевого самоврядування вчиняють визначені види нотаріальних дій.

Зверніть увагу, що частиною першою статті 133 Конституції України встановлено, що систему адміністративно-територіального устрою України складають: Автономна Республіка Крим, області, райони, міста, райони в містах, селища і села.

Положення пункту 13 частини першої статті 92 Конституції України про те, що виключно законами України визначається «територіальний устрій України», треба розуміти так, що питання територіального устрою України, зокрема визначення змісту цього поняття, правового статусу і видів адміністративно-територіальних одиниць, повноваження органів щодо вирішення питань адміністративно-територіального устрою України, є питаннями загальнодержавного значення і врегульовуються лише законом (абзац перший пункту 3 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 13 липня 2001 року № 11-рп (справа про адміністративно-територіальний устрій).

На сьогоднішній день Верховною Радою України не прийнято законодавчого акта із зазначеного питання.

Водночас преамбулою Положення про порядок вирішення питань адміністративно-територіального устрою Української РСР, затвердженого Указом Президії Верховної Ради Української РСР від 12 березня 1981 року   № 1654-X (яке відповідно до пункту 1 розділу XV «Перехідні положення» Конституції України є чинним в частині, що не суперечить Конституції України) встановлено, що адміністративно-територіальними одиницями Української РСР є: область, район, місто, район у місті, селище міського типу, сільрада, село і селище.

Населені пункти, які є на території Української РСР, поділяються на міські і сільські.

До міських населених пунктів належать міста республіканського, обласного, районного підпорядкування і селища міського типу, до сільських – села і селища незалежно від їх адміністративної підпорядкованості.

Зважаючи на викладене вище, секретар селищної ради (селище міського типу) не має права вчиняти нотаріальні дії, передбачені частиною першою статті 37 Закону України "Про нотаріат", оскільки дія вказаної норми поширюється виключно на уповноважених посадових осіб місцевого самоврядування у сільських населених пунктах, тобто у селищах та селах.

Із більш розширеним роз'ясненням щодо вчинення посадовими особами місцевого самоврядування нотаріальних дій у населених пунктах, які мають статус селищ міського типу, можна ознайомитися у відповідному листі Мін'юсту.

  • Навіть, якщо на території немає нотаріуса? Найближчий нотаріус 30-40 км. А старости в селах мають право вчиняти на своїх територіях нотаріальні дії?

    • Адміністратор 31.08.2021 - 14:16

      Старости матимуть таке повноваження у разі, якщо на його здійснення виконавчим комітетом ради буде ухвалено відповідне рішення.

Цитування, копіювання окремих частин тексту, републікація, передрук чи будь-яке інше поширення розміщеної тут інформації можливе тільки з письмової згоди власника веб-сайту.