Будь ласка увійдіть або зареєструйтесь
щоб мати доступ до контенту та обговорень.

Запитання:

Чи може староста села робити довіреності жителям ОТГ? Чи стягується з жителя ОТГ держмито за довіреність?

Довіреністю є письмовий документ, що видається однією особою іншій особі для представництва перед третіми особами. Нотаріуси посвідчують довіреності, складені від імені однієї або кількох осіб, на ім'я однієї особи або кількох осіб за усним зверненням довірителя (див. главу 4 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 року № 296/5 ) .

Що стосується нотаріальних дій, вчинюваних посадовими особами місцевого самоврядування, то чинна редакція Закону України «Про нотаріат» від 02.09.1993 р. №3425-ХІІ, із змінами (далі – Закон № 3425-ХІІ). визначила, що у сільських населених пунктах нотаріальні дії, передбачені статтею 37 Закону № 3425-ХІІ, вчиняються уповноваженими на це посадовими особами органів місцевого самоврядування. (частина п’ята статті 1)

Закон № 3425-ХІІ в абзаці першому частини першої статті 37 закріпив вичерпний перелік нотаріальних дій, які можуть вчинятися уповноваженими на це посадовими особами органу місцевого самоврядування у сільських населених пунктах, а сáме:

● вжиття заходів щодо охорони спадкового майна;

● посвідчення заповітів (крім секретних);

● видача дублікатів посвідчених ними документів;

● засвідчення вірності копій (фотокопій) документів і виписок з них;

● засвідчення справжності підпису на документах;

● видача свідоцтва про право на спадщину;

● видача свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя в разі смерті одного з подружжя.

Поруч з цим, пункт 4 частини 2 статті 40 Закону №3425-ХІІ визначив, що до нотаріально посвідчених довіреностей прирівнюються довіреності осіб, які проживають у населених пунктах, де немає нотаріусів, посвідчені уповноваженою на це посадовою особою органу місцевого самоврядування, крім довіреностей на право розпорядження нерухомим майном, довіреності на управління і розпорядження корпоративними правами та довіреностей на користування та розпорядження транспортними засобами.

Це означає, що староста може посвідчувати довіреності, втім, за винятком тих, що зазначені вище. Тобто староста не вправі посвідчувати довіреності на право розпорядження нерухомим майном, довіреності на управління і розпорядження корпоративними правами та довіреності на користування та розпорядження транспортними засобами.

Зверніть увагу, що старосту на вчинення нотаріальних дій має бути уповноважено відповідним рішенням виконавчого комітету, незалежно від того, чи є вчинення нотаріальних дій в переліку повноважень старости у Положенні про старосту, що було затверджене рішенням ради громади.

Щодо розміру державного мита за вчинення старостою визначених законом нотаріальних дій можна дізнатися із фахової статті за цим посиланням: https://starostaprofi.org.ua/article/skilki-mayut-koshtuvati-notarialni-dii-vchinyuvani-starostoyu-

Цитування, копіювання окремих частин тексту, републікація, передрук чи будь-яке інше поширення розміщеної тут інформації можливе тільки з письмової згоди власника веб-сайту.