Будь ласка увійдіть або зареєструйтесь
щоб мати доступ до контенту та обговорень.

Запитання:

Чи може староста територіальної громади обіймати іншу посаду?

Для відповіді на поставлене запитання давайте з’ясуємо правовий статус старости територіальної громади, а також спробуємо віднайти щодо старости у чинному законодавстві якісь обмеження чи інші нормативні приписи в контексті означеного запитання . 
Розпочнемо із Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 р. № 2493-III. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2493-14/print1477391575970166

Цей законодавчий акт визначив, що посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету (стаття 2), а посадами в органах місцевого самоврядування є виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах (стаття 3). Як ми бачимо посада старости підпадає під наведенні вище ознаки, однак сама посада старости хоча і фігурує у коментованому законі, однак будь-які обмеження щодо неї відсутні, так само як і щодо посад місцевого самоврядування в цілому. 

Втім, правовий статус старости визначається не тільки розглядуваним законом, але й іншими нормативно-правовими актами, зокрема, Конституцією України, законами України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", та іншими законами України.

Стаття 14-1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/280/97-вр/print визначила, що староста є виборною посадовою особою місцевого самоврядування (частина 1), та не може мати інший представницький мандат, суміщати свою службову діяльність з іншою посадою, у тому числі на громадських засадах, займатися іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту) або підприємницькою діяльністю (частина 6). Як ми бачимо, наведений припис однозначно дає відповідь на поставлене запитання.

Що стосується іншого нормативного припису, відповідно до якого староста є членом виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради за посадою (частина 5), то це ніяким чином не повинно означати, що староста у виконкомі займає ще одну посаду. Тут до уваги має братися та обставина, що староста періодично приймає участь у роботі виконавчого комітету не як його штатна посадова особа, а як виборна посадова особа місцевого самоврядування, яка здійснює свої повноваження на постійній основі.

Цитування, копіювання окремих частин тексту, републікація, передрук чи будь-яке інше поширення розміщеної тут інформації можливе тільки з письмової згоди власника веб-сайту.