Будь ласка увійдіть або зареєструйтесь
щоб мати доступ до контенту та обговорень.

Запитання:

Доброго часу доби! Старост, відповідно до ст. 37, 40 ЗУ "Про нотаріат", уповноважили рішенням виконкому на вчинення нотаріальних дій та прирівняних до них (доручення). Зрозуміло, що ці повноваження поширюються на територію відповідних старостатів. Де і як у такому випадку посвідчити заповіт чи доручення близьким особам старости (батьки, діти, дружина, чоловік, теща і т.д.)? У сусідніх старостатах - такі особи не є тамтешніми мешканцями... У своєму старостаті - є застереження "антикорупційного" законодавства... Виходить, нотаріуси - єдиний варіант?. Дякую! 

У таких ситуаціях має враховуватися не стільки конфлікт інтересів з точки зору антикорупційного законодавства, скільки чисто в нотаріальній площині. Адже для осіб, які за законом уповноважені вчиняти нотаріальні дії, теж існують певні обмеження за колом осіб (фізичних та юридичних), на ім'я і від імені яких забороняється вчиняти нотаріальні дії .

Так стаття 9 Закону України "Про нотаріат" визначила: "Нотаріус та посадова особа органу місцевого самоврядування, які вчиняють нотаріальні дії, не вправі вчиняти нотаріальні дії на своє ім’я і від свого імені, на ім’я і від імені свого чоловіка чи своєї дружини, його (її) та своїх родичів (батьків, дітей, онуків, діда, баби, братів, сестер), а також на ім’я і від імені працівників даної нотаріальної контори, працівників, що перебувають у трудових відносинах з приватним нотаріусом, або працівників даного виконавчого комітету. Посадові особи органу місцевого самоврядування не вправі вчиняти нотаріальні дії також на ім’я і від імені даного виконавчого комітету. У зазначених випадках нотаріальні дії вчиняються в будь-якій іншій державній нотаріальній конторі, у приватного нотаріуса чи у виконавчому комітеті іншого органу місцевого самоврядування. Посадові особи, перелічені у статті 40 цього Закону, не вправі посвідчувати заповіти та довіреності на своє ім’я і від свого імені, на ім’я і від імені свого чоловіка або своєї дружини, його (її) та своїх родичів (батьків, дітей, онуків, діда, баби, братів, сестер). Нотаріальні і прирівняні до них дії, вчинені з порушенням встановлених цією статтею правил, є недійсними.".

Зі змісту процитованої норми, на мій погляд, випливає, що в описаній у запитанні ситуації можна буде звернутися окрім нотаріусів, ще й до уповноваженої посадової особи виконавчого комітету ради іншої громади, за умови, що така рада є сільською і на її території немає нотаріусів.

Хоча, як на мене, то вочевидь процитована вище норма не відповідає сучасним реаліям організації надання виконавчими органами місцевого самоврядування послуг в частині нотаріальних дій. Адже, цілком прийнятною була би практика вчинення нотаріальних дій на ім'я і від імені близьких осіб старости будь-якого іншого старостинського округу те тільки своєї, але й іншої громади (наприклад, якщо близьким особам старости буде зручніше дістатися до старости сусідньої громади, аніж до старости сусідного старостинського округу у своїй громаді). Втім, для цього потрібно вносити законодавчі зміни, щонайменше до статті 9 Закону України "Про нотаріат".

Цитування, копіювання окремих частин тексту, републікація, передрук чи будь-яке інше поширення розміщеної тут інформації можливе тільки з письмової згоди власника веб-сайту.