Будь ласка увійдіть або зареєструйтесь
щоб мати доступ до контенту та обговорень.

Запитання:

Доброго вечора! У нашій громаді після утворення старостинських округів та призначення старост вирішили старостам надати право вчиняти нотаріальні дії. З проектом відповідного рішення сільської ради сьогодні ознайомився на засіданні постійної комісії. У мене запитання - хто має прийняти рішення про уповноваження старост вчиняти нотаріальній дії - сільрада чи виконком? Дякую! 

Щоб визначити, який колегіальний орган місцевого самоврядування - рада чи її виконавчий комітет є компетентним у прийнятті рішення з того чи іншого питання, для цього потрібно за допомогою Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі Закон №280/97-ВР) з'ясувати, до повноважень якого органу місцевого самоврядування належить вирішення конкретного питання. Так, вчинення нотаріальних дій належить до делегованих повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері забезпечення законності, правопорядку, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян (підпункт 4 пункту "б" частини 2 статті 38 Закону №280/97-ВР). Це означає, що рішення про уповноваження старост вчиняти нотаріальні дії має ухвалити не сільська рада, а її виконавчий комітет. Якщо це зробить все ж таки рада, то це буде незаконне рішення, оскільки рада вийшла за межі своїх повноважень, а згодом усі вчинені старостами нотаріальні дії можуть бути визнані недійсними. А це своєю чергою потягне низку незручностей для жителів старостинських округів, які отримали відповідні нотаріальні послуги.

Зверніть увагу на одне твердження, яке іноді можна почути у деяких громадах з уст посадовців різного рівня. Вони чомусь вважають, що рада є більш головною, аніж її виконком, а тому рада вправі приймати рішення з питань, що належать до компетенції виконавчих органів ради. Така установка є хибною і може призводити до нівелювання ролі виконавчого комітету у вирішенні питань місцевого значення та порушення балансу в місцевому самоврядуванні громади.

Цитування, копіювання окремих частин тексту, републікація, передрук чи будь-яке інше поширення розміщеної тут інформації можливе тільки з письмової згоди власника веб-сайту.