Будь ласка увійдіть або зареєструйтесь
щоб мати доступ до контенту та обговорень.

Запитання:

Дуже часто до старост звертаються місцеві жителі з питанням: "Чи може фізична особа, яка в сільській місцевості отримала 0,1 га землі біля будівлі з цільовм призначенням для ОСГ ще доотримати 1,9 га в іншому місці земельну ділянку для ОСГ?" Тобто довикористати своє право на безкоштовну приватизацію 2 га ля ОСГ в сільській місцевості. 

Логіка запитання є цілком зрозумілою, бо довикористати своє право на безкоштовну приватизацію різниці площі отримали деякі громадяни України з набуттям чинності нині діючого Земельного кодексу України. Зокрема, частиною сьомою статті 5 ЗУ "Про особисте селянське господарство" https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/742-15#Text  передбачено, що "Громадяни України, які реалізували своє право на безоплатну приватизацію земельної ділянки для ведення особистого підсобного господарства в розмірі менше 2,0 гектара, мають право на збільшення земельної ділянки в межах норм, установлених статтею 121 Земельного кодексу України для ведення особистого селянського господарства". Причиною появи процитованої норми було більше ніж трикратне збільшення максимального розміру земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства порівняно із статтею 56 попередньої редакції Земельного кодексу http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/T056100.html, яка визначала, що для ведення особистого підсобного господарства громадянам за рішенням відповідної ради могли передаватися безоплатно у власність земельні ділянки у розмірі не більше 0,6 гектара. Тоді як частина 1 статті 121 Земельного кодексу України закріпила право громадян України на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара. Зверніть увагу, що в старому Земельному кодексі розглядувані земельні ділянки мали своїм призначенням ведення особистого підсобного господарства, а у чинному Земельному кодексі - для ведення особистого селянського господарства, хоча це два тотожних за значенням види земельних ділянок, але в різних за часом дії Земельних кодексів.

Що стосується ситуації, коли фізична особа вже скористалася правом на безоплатну приватизацію земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, хоча і у значно меншому розмірі, ніж це максимально передбачено для цього виду земельних ділянок, в правозастосовчій практиці прийнято вважати, що право безоплатної приватизації земельної ділянки кожного виду є одноразовим. Це означає, що у разі приватизації земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства у розмірі 0,1 гектара, хоча Земельний кодекс встановлює максимальний розмір – не більше 2,0 гектарів, право на «доприватизацію» недоотриманої різниці чинне законодавство сьогодні принаймні не передбачає.

Цитування, копіювання окремих частин тексту, републікація, передрук чи будь-яке інше поширення розміщеної тут інформації можливе тільки з письмової згоди власника веб-сайту.