Будь ласка увійдіть або зареєструйтесь
щоб мати доступ до контенту та обговорень.

Запитання:

Чи може староста села балотуватися на місцевих виборах на посаду старости і бути кандидатом у депутати місцевої ради? 

Чинна редакція Виборчого кодексу не містить якоїсь однієї норми, зі змісту якої випливала б чітка та однозначна відповідь на поставленне запитання. З огляду на цю обставину, спробуємо віднайти відповідь шляхом системного тлумачення тих норм Виборчого кодексу, що стосуються участі кандидатів у виборах старости села, селища та депутатів сільської, селищної ради, міської ради. Зокрема, декілька приписів щодо означеного запитання вміщує стаття 192. Основні засади місцевих виборів. Так, частина 1 визначила, що вибори депутатів сільської, селищної ради, міської ради … проводяться за системою відносної більшості в багатомандатних виборчих округах, на які поділяється територія відповідно села (кількох сіл, жителі яких добровільно об’єдналися у сільську громаду), селища, міста, територія утвореної відповідно до Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» об’єднаної сільської, селищної, міської територіальної громади.

Поруч з цим, частина 6 розглядуваної статті закріпила припис, відповідно до якого вибори старости села, селища проводяться за мажоритарною системою відносної більшості в єдиному одномандатному виборчому окрузі, до якого входить територія одного або декількох населених пунктів (сіл, селищ), визначених сільською, селищною, міською радою об’єднаної територіальної громади з метою забезпечення представництва інтересів жителів такого населеного пункту (населених пунктів) старостою.

Частина 4 статті 216. Загальний порядок висування кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости села, селища передбачила вимогу, згідно із якою особа може бути висунута кандидатом на відповідних місцевих виборах лише в одному виборчому окрузі і лише від однієї місцевої організації партії або шляхом самовисування.

Таким чином, якщо особа балотуватиметься на місцевих виборах і на посаду старости, і буде кандидатом в депутати місцевої ради, то така особа прийматиме участь у двох типах місцевих виборів, кожні з яких мають свій виборчий округ: вибори депутатів сільської, селищної ради, міської ради – багатомандатний виборчий округ; вибори старости села, селища – єдиний одномандатний виборчий округ. Це фактично означатиме, що особа всупереч припису частини 4 статті 216 Виборчого кодексу буде висунута кандидатом на відповідних місцевих виборах більш, ніж в одному виборчому окрузі безвідносно того, хто є суб’єктом висування такого кандидата.

Висновок: старості села чи іншій охочій особі закон не передбачає можливості балотуватися на місцевих виборах на посаду старости і одночасно бути кандидатом у депутати місцевої ради.

Цитування, копіювання окремих частин тексту, републікація, передрук чи будь-яке інше поширення розміщеної тут інформації можливе тільки з письмової згоди власника веб-сайту.