Будь ласка увійдіть або зареєструйтесь
щоб мати доступ до контенту та обговорень.

Запитання:

Чи може староста на майбутні вибори в жовтні 2020 року одночасно подавати свою кандидатуру на голову ОТГ і старосту? 

На відміну від Закону України «Про місцеві вибори», який раніше врегульовував це питання (частини 4 і 5 ст. 35), чинна редакція Виборчого кодексу України використовує дещо іншу нормотворчу конструкцію для унормування означеного запитання. Оскільки Виборчий кодекс не містить якоїсь однієї норми, положення якої давали б відповідь на поставлене запитання, спробуємо застосувати системне тлумачення відповідних норм Виборчого кодексу, зокрема тих, що стосуються участі кандидатів у виборах старости села, селища та сільського, селищного, міського голови.

Приміром, декілька приписів з означеного запитання вміщує стаття 192. Основні засади місцевих виборів. Так, частина 3 визначила, що вибори сільського, селищного, міського (міста з кількістю виборців до 90 тисяч осіб) голови проводяться за виборчою системою відносної більшості в єдиному сільському, селищному, міському виборчому окрузі, що збігається відповідно з територією села, селища, міста згідно з адміністративно-територіальним устроєм або територією об’єднаної сільської, селищної, міської територіальної громади.

Поруч з цим, частина 6 розглядуваної статті закріпила припис, відповідно до якого вибори старости села, селища проводяться за мажоритарною системою відносної більшості в єдиному одномандатному виборчому окрузі, до якого входить територія одного або декількох населених пунктів (сіл, селищ), визначених сільською, селищною, міською радою об’єднаної територіальної громади з метою забезпечення представництва інтересів жителів такого населеного пункту (населених пунктів) старостою.

Частина 4 статті 216 "Загальний порядок висування кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости села, селища" визначила, що особа може бути висунута кандидатом на відповідних місцевих виборах лише в одному виборчому окрузі і лише від однієї місцевої організації партії або шляхом самовисування.

Таким чином, якщо особа балотуватиметься на місцевих виборах і на посаду старости, і буде кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, то така особа претендуватиме на участь у двох типах місцевих виборів, кожні з яких мають свій самостійний виборчий округ:

- для виборів сільського, селищного, міського голови – це єдиний сільський, селищний, міський виборчий округ, що збігається відповідно з територією села, селища, міста згідно з адміністративно-територіальним устроєм або територією об’єднаної сільської, селищної, міської територіальної громади;

- для виборів старости села, селища – єдиний одномандатний виборчий округ, до якого входить територія одного або декількох населених пунктів (сіл, селищ), визначених сільською, селищною, міською радою об’єднаної територіальної громади як старостинський округ.

Це означатиме, що особа всупереч припису частини 4 статті 216 Виборчого кодексу буде висунута кандидатом на відповідних місцевих виборах більш, ніж в одному виборчому окрузі безвідносно того, чи дотримано вимоги щодо суб’єктів висування такого кандидата.

Висновок: старості села чи іншій охочій особі закон не передбачає можливості одночасно подавати кандидатуру на голову ОТГ і старосту села, селища.

Цитування, копіювання окремих частин тексту, републікація, передрук чи будь-яке інше поширення розміщеної тут інформації можливе тільки з письмової згоди власника веб-сайту.