Будь ласка увійдіть або зареєструйтесь
щоб мати доступ до контенту та обговорень.

Запитання:

Прочитала тут на сайті фахову статтю про дотримання старостами правил етичної поведінки і вирішила з’ясувати для себе одне питання. В кінці лютого ц.р. нам розіслали для вивчення підготовлений нашими юристами проект Кодексу етичної поведінки, який в нашій ОТГ перед затвердженням радою вирішили попередньо схвалити на виконкомі. У зв’язку із уведенням надзвичайної ситуації та карантинних обмежень вирішення цього питання дещо відійшло на задній план, але розумію, що з покращенням ситуації до нього доведеться повернутися і нам старостам треба буде сказати своє слово. Мене насторожує, що в проекті Кодексу етичної поведінки зазначено про те, що посадові особи ради та її виконавчих органів у своїй діяльності з-поміж інших принципів зобов’язані дотримуватися принципу лояльності, який передбачає (цитую) «утримання від будь-яких проявів публічної критики діяльності органів місцевого самоврядування … та їх посадових осіб». Роз’ясніть будь ласка, це дійсно є така вимога в законі чи керівництво нашої ОТГ лояльністю хоче замаскувати інший принцип « ... або тільки добре, або взагалі нічого »?

Лояльність передбачалася свого часу Правилами етичної поведінки державних службовців (затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2016 р. № 65) як принцип державної служби https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/65-2016-%D0%BF . Згодом вказані Правила втратили свою чинність на підставі постанови Кабінету Міністрів України №163 від 22.03.2017 р. На момент їх скасування, діяли вже Загальні правила етичної поведінки державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування (затверджені наказом Нацдержслужби від 05.08.2016 р. № 158), в яких принцип лояльності вже не передбачається https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1203-16#n13 .

Примітним також є й та обставина, що жодним чинними законом на момент затвердження Кабміном вказаних вище Правил етичної поведінки державних службовців, принцип лояльності не передбачався. Скоріш за все, принцип лояльності був нормотворчим "ноу-хау", завдяки якому Кабмін хотів убезпечити можливі прояви публічної критики діяльності державних органів та їх посадових осіб.

Що стосується описаної Вами ситуації, то не беруся стверджувати стосовно того, хто, що та чим хоче замаскувати, однак, підсумовуючи сказане, можу зробити однозначний висновок про те, що принцип лояльності сьогодні не передбачено жодним законом, який прямо чи дотично стосується службової діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, а отже й старост теж. Навпроти, застосування сьогодні принципу лояльності як до діяльності старост, так і щодо інших посадових осіб місцевого самоврядування, на мій погляд, можна розглядати як захід, що перешкоджатиме забезпеченню дотримання одного із основних принципів служби в органах місцевого самоврядування  принципу гласності (див. статтю 4 закону «Про службу в органах місцевого самоврядування»). 

Спробуйте переконати своїх колег та керівництво ОТГ, що розроблення Кодексу етичної поведінки має здійснюватися на чинних законах та підзаконних актах, які стосуються місцевого самоврядування, а не тих, які стосуються державної служби та ще й втратили свою чинність. 

  • А чи обов'язково кожна рада ОТГ має затверджувати свій кодекс етичної поведінки?

    • Адміністратор 20.04.2020 - 16:15

      Частина 3 статті 37 закону "Про запобігання корупції" визначила, що "Державні органи, органи влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування у випадку необхідності розробляють та забезпечують виконання галузевих кодексів чи стандартів етичної поведінки їх працівників, а також інших осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, прирівняних до них осіб, які здійснюють діяльність у сфері їх управління".
      Це означає, що кожна рада самостійно визначає чи необхідно їй розробляти кодекс етичної поведінки, чи ні.

  • Після прочитання статті про дотримання старостами правил етичної поведінки, відверто кажучи, був сильно здивований, наскільки питання протидії корупції є заплутаним і незрозумілим мабуть не лише для нас старост, але й тим, хто вариться у цій каші. Щодо кодексу етичної поведінки як нормативного акту від ради ОТГ, то моя думка така: достатньо закону та загальних правил етичної поведінки. Якось в цих двох правових документах з горем пополам ще можна розібратися. А ось якщо появиться третій, який змішає все докупи, тоді навіть й не знаю, що сказати. Я сумніваюся, що юристи в нашій ОТГ зможуть підготувати кодекс етичної поведінки, який виправить помилки та незрозумілості законодавчих актів.

Цитування, копіювання окремих частин тексту, републікація, передрук чи будь-яке інше поширення розміщеної тут інформації можливе тільки з письмової згоди власника веб-сайту.