Будь ласка увійдіть або зареєструйтесь
щоб мати доступ до контенту та обговорень.

Запитання:

Чи входить в обов'язок старости встановлювати межі між земельними ділянками, робити викопіювання земельних ділянок і взагалі займатися будь-якими земельними питаннями?   

Староста при здійсненні відповідних повноважень керується чинними законами України. Це означає, що ті чи інші обов'язки староста виконує в межах тих повноважень, які перераховані у статті 54-1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", а також тих повноважень, на здійснення яких його було уповноважено відповідними рішеннями виконкому. Зазвичай, це повноваження, які входять до кола компетенції виконавчих органів ради та/чи її комісій (наприклад, вчинення нотаріальних дій, реєстрація актів цивільного стану, складення протоколів про адміністративні правопорушення тощо) і їх з метою наближення до жителів сільських населених пунктів покладають на відповідних старост.

Що стосується викопіювання земельних ділянок , встановлення їх меж , то такі топографо-геодезичні роботи здебільшого виконуються фахівцями спеціалізованих ліцензованих організацій (державних чи приватних), які мають спеціальні знання та доступ до відповідних реєстрів та баз даних. 

Проте, староста не може перебувати взагалі осторонь земельних питань, які зазвичай виникають в сільських населених пунктах. З тими чи іншими земельними питаннями до старости можуть звертатися жителі сіл за порадою чи консультацією, староста навіть може входити до складу комісії з розгляду земельних спорів.

Нагадаю, що органи місцевого самоврядування вирішують земельні спори у межах населених пунктів щодо меж земельних ділянок, що перебувають у власності і користуванні громадян, та додержання громадянами правил добросусідства, а також спори щодо розмежування меж районів у містах (частина 3 статті 158 Земельного кодексу України).

 • Хто (рада чи воконком) має створити комісію з розгляду земельних спорів і на підставі якого нормативного документу?

  • Адміністратор 11.03.2020 - 11:00

   Ні Земельний кодекс, ні закон "Про місцеве самоврядування в Україні" не визначають яким саме органом місцевого самоврядування має утворюватися комісія з розгляду земельних спорів. Як показує практика, комісії з розгляду земельних спорів, здебільшого утворюються рішеннями рад, які приймаються на відповідних пленарних засіданнях.
   Що стосується нормативного документу, на підставі якого має утворюватися комісія з розгляду земельних спорів, то ним є Земельний кодекс України, а якщо бути більш точним - частини 1 і 3 статті 158.

 • Дякую. Хто крім старости має ще входити до комісії та за якою процедурою мають розглядатися спори?

  • Адміністратор 11.03.2020 - 14:56

   Зазвичай до складу комісії входять депутати місцевої ради, землевпорядник та деякі посадовці із служб виконавчих органів. Традиційно комісію очолює голова чи його заступник з питань діяльності виконавчих органів ради. Враховуючи, що чинним законодавством процедура розгляду спорів не визначена, то місцеві ради в переважній більшості у контексті приписів статей 158-161 Земельного кодексу України затверджують власний Порядок розгляду земельних спорів.

 • І ще одне уточнення. Староста у складі комісії бере участь у розгляді тільки тих спорів, що існують на території його округу чи інших округів теж?

  • Адміністратор 11.03.2020 - 15:39

   Все залежатиме від того, як це питання буде прописано у Порядку розгляду земельних спорів. Залежно від кількості старостинських округів в об'єднаній громаді, можливими, принаймні є два варіанта:
   1) староста бере участь у розгляді тільки тих спорів, що виникли на території його округу;
   2) староста бере участь у розгляді усіх спорів, що виникли в ОТГ в цілому.

Цитування, копіювання окремих частин тексту, републікація, передрук чи будь-яке інше поширення розміщеної тут інформації можливе тільки з письмової згоди власника веб-сайту.