Будь ласка увійдіть або зареєструйтесь
щоб мати доступ до контенту та обговорень.

Запитання:

Сьогодні набув чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання корупції» щодо особливостей застосування законодавства у сфері запобігання корупції в умовах воєнного стану» від 08.07.2022 № 2381-ІХ (законопроєкт № 7280 від 12.04.2022 р.). Прокоментуйте будь ласка основний зміст унесених змін. Дякую!  

Означений у запитанні Закон №2381-ІХ передусім скасовує для осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та прирівняних до них осіб, обмеження щодо відповідності подарунків загальновизнаним уявленням про гостинність та обмеження щодо вартості подарунків, встановлені частиною другою статті 23 Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 № 1700-VII. Це означає, що під час воєнного стану такі особи можуть приймати подарунки без обмеження їх вартості, якщо використають кошти за них або самі подарунки на потреби ЗСУ чи гуманітарну допомогу постраждалим від агресії РФ проти України. Що стосується декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, то відомості про такі подарунки не підлягають зазначенню та не подаватимуться повідомлення про суттєві зміни у майновому стані відповідної особи. 

Поруч з цим, Закон №2381-ІХ скасував антикорупційні обмеження сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності для посадових осіб місцевого самоврядування (крім посадових осіб, посади яких віднесені до першої - третьої категорій), які знаходяться у відпустці без збереження заробітної плати або у простої. Такі особи можуть укладати трудові договори або контракти, цивільно-правові договори про надання послуг або правочини у сфері підприємницької діяльності з юридичними особами приватного права або фізичними особами - підприємцями, стосовно яких вони не здійснювали повноваження з контролю, нагляду або підготовки чи прийняття відповідних рішень щодо діяльності цих юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців протягом останнього року. Втім, такі особи будуть зобов’язані припинити займатись іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту) чи підприємницькою діяльністю протягом п'ятнадцяти робочих днів з дня, як припинять простій або закінчать відпустку. 

Також варто звернути увагу на наступний припис Закону №2381-ІХ. Зокрема, він визначив, що  в разі відкриття суб’єктом декларування або членом його сім’ї валютного рахунку в установі банку-нерезидента повідомлення про відкриття валютного рахунку може не подаватися, якщо такий рахунок був відкритий під час дії воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні", використовувався виключно для отримання матеріальної допомоги, передбаченої законодавством іноземної держави (крім держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором), виплаченої за рахунок коштів іноземної держави (крім держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором) або міжнародної організації, та закритий протягом одного місяця з дня припинення чи скасування воєнного стану.

Цитування, копіювання окремих частин тексту, републікація, передрук чи будь-яке інше поширення розміщеної тут інформації можливе тільки з письмової згоди власника веб-сайту.