Будь ласка увійдіть або зареєструйтесь
щоб мати доступ до контенту та обговорень.

Запитання:

У нашій громаді перша сесія вже пройшла і готується наступна. На ній планується вирішити деякі кадрові питання, у т.ч. й затвердження старост. Декого з колишніх старост планується пропонувати на затвердження раді. Зараз сперечаються чи може рада затвердити положення про старосту, бо частину 3 статті 26 закону про місцеве самоврядування вже не можна застосовувати, бо усі громади вже не ОТГ, а частину 1 статті 26 повноваженням щодо затвердження положення про старосту не було доповнено. Сьогодні на порталі "Децентралізація" прочитав статтю експертки, де вона пише, що ради сьогодні можуть затверджувати положення про старосту, посилаючись у рішенні на частину 3 статті 54-1 закону про місцеве самоврядування. Внесіть будь ласка ясність в це питання та зазначте можливі ризики, які нестиме рада, якщо на наступній сесії вона затвердить положення про старосту?

Свою точку зору з цього питання я виклав у фаховій статті, з якою можна ознайомитися тут: https://starostaprofi.org.ua/article/pro-utvorennya-novoobranimi-radami-starostinskih-okrugiv-zatverdzhennya-starost-ta-inshi-dotichni-pitannya

Що стосується частини 3 статті 54-1 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні"  як норми, що має використовуватися радами громад як правова підстава для затвердження Положення про старосту, то ця норма, на моє переконання, для цього не призначена. Вона своїм змістом не вказує на наявність у ради повноваження затверджувати Положення про старосту (для цього є частина 1 статті 26), а лише вказує на назву локального нормативно-правового акту, суб'єкта (тобто сільська, селищна, міська рада) та спосіб його легітимізації (тобто затвердження).  

Вважаю, що радам громад до врегулювання розглядуваного питання на законодавчому рівні доцільніше буде утриматися від затвердження Положення про старосту. Адже у разі оскарження відповідного рішення у суді, мною вбачається досить велика вірогідність того, що суд займе саме позицію позивача та використає формальну підставу для обґрунтування та прийняття свого рішення - перевищення радою наданих законом повноважень. Це своєю чергою може спричинити "прецидент" для подальшої хвилі оскаржень, що може негативно позначитися на іміджі новообраних рад громад.

  • В нашій громаді Положення про старосту зараз не будуть затверджувати, а будуть лише тоді, коли в законі буде передбачено відповідне повноваження у ради. Натомість готується посадова інструкція старости, яку все рівно потрібно буде готувати і яка на перехідний період ще й допоможе вирішити питання з організацією роботи старост.

Цитування, копіювання окремих частин тексту, републікація, передрук чи будь-яке інше поширення розміщеної тут інформації можливе тільки з письмової згоди власника веб-сайту.