Будь ласка увійдіть або зареєструйтесь
щоб мати доступ до контенту та обговорень.

Запитання:

Яка процедура надання пропозицій про внесення змін в Закони України? Чи можуть надсилати пропозиції про внесення змін до законів України фізичні особи та старости?

Єдиним законодавчим органом в Україні є Верховна Рада України. Вона ухвалює закони в цілому, вносить до них зміни та доповнення як суб’єкт законодавчої ініціативи. Однак, не лише Верховна Рада України є суб’єктом законодавчої ініціативи. Окрім неї, суб’єктами законодавчої ініціативи також є Президент України, народні депутати, Кабінет Міністрів України та Конституційний Суд України.

Право законодавчої ініціативи здійснюється шляхом внесення до Верховної Ради:

- проектів законів, постанов;

- проектів інших актів Верховної Ради;

- пропозицій до законопроектів;

- поправок до законопроектів.

В цілому, порядок проходження кожного законопроекту унормовується Законом України «Про Регламент Верховної Ради України» (Розділ IV Законодавча процедура), з яким можна більш детально ознайомитися за цим посиланням: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/ru/1861-17

Що стосується фізичних осіб, тобто звичайних громадян та старост як посадових осіб місцевого самоврядування, то вони, не будучи суб’єктами законодавчої ініціативи, мають право надсилати пропозиції про внесення змін до законів України, яке випливає із Закону України «Про звернення громадян» https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/393/96-вр/print

У статті 1 цього закону сказано, що громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями ... Так ось, Закон України «Про звернення громадян» пропозицію визначає як звернення громадян, де висловлюються порада, рекомендація щодо діяльності органів державної влади і місцевого самоврядування, депутатів усіх рівнів, посадових осіб, а також висловлюються думки щодо врегулювання суспільних відносин та умов життя громадян, вдосконалення правової основи державного і громадського життя, соціально-культурної та інших сфер діяльності держави і суспільства (абзац другий статті 3).

Це означає, що кожен громадянин може з метою врегулювання суспільних відносин та умов життя громадян, вдосконалення правової основи державного і громадського життя, соціально-культурної та інших сфер діяльності держави і суспільства запропонувати удосконалити будь-який чинний закон в Україні в письмовій чи усній формі в порядку звернення громадян.

Що стосується старости як самостійного суб’єкта звернення, то він може звернутися із пропозицією до будь-якого органу чи посадової особи, наділених правом законодавчої ініціативи із пропозицією про внесення змін до законів України не як посадова особа місцевого самоврядування, а як громадянин. Втім, у тексті пропозиції староста може вказати, що він є старостою та про те, що проблеми, які спонукали його до написання пропозиції є результатом, наприклад, узагальнення практики застосування того чи іншого нормативного припису на території старостинського округу чи викликані необхідністю удосконалення врегулювання певних суспільних відносин тощо.

Цитування, копіювання окремих частин тексту, републікація, передрук чи будь-яке інше поширення розміщеної тут інформації можливе тільки з письмової згоди власника веб-сайту.